POLECAMY

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

W piątek 14 września 2018r. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, mieszkańcy Nowego Wieca i Gminy Skarszewy uczcili pamięć pomordowanych podczas II wojny światowej. Na początku każdy uczestnik wydarzenia otrzymał biało-czerwoną flagę, przygotowaną na tą okoliczność. W pierwszej części spotkania w miejscu kaźni, obecnie na posesji p. Sulewskich, odśpiewano hymn państwowy, odczytano apel poległych oraz złożono kwiaty. Kolejnym punktem była Msza Św. na cmentarzu sprawowana przez Ks. Proboszcza Mateusza Draszanowskiego oraz Ks. Kamila Sobiecha. Ostatnią częścią było spotkanie w świetlicy wiejskiej z grupą rekonstrukcyjną oraz słodki poczęstunek.

W wydarzeniu wzięli udział harcerze z 10 Drużyny Harcerskiej „Wilki” ze Skarszew, delegacja z pocztem sztandarowym Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Pawła Aeltermana w Mierzeszynie oraz delegacje.

Pokaz grupy rekonstrukcyjnej przedstawiony podczas wydarzenia był zrealizowany w ramach projektu pt. „Nowy Wiec poznaje historię” realizowanego w ramach programu Działaj Lokalnie, który to jest finansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz LGD Chata Kociewa.